Co to jest USG szyi Warszawa?

 

Ultradźwięki są bezpieczne i bezbolesne. Tworzy zdjęcia wnętrza ciała za pomocą fal dźwiękowych. Obrazowanie ultrasonograficzne jest również nazywane skanowaniem ultrasonograficznym lub ultrasonografią . Wykorzystuje małą sondę zwaną przetwornikiem i żelem umieszczoną bezpośrednio na skórze. Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości przemieszczają się od sondy przez żel do ciała. Sonda zbiera odbijające się dźwięki. Komputer wykorzystuje te fale dźwiękowe do utworzenia obrazu. W badaniach ultradźwiękowych nie stosuje się promieniowania (jak w przypadku promieniowania rentgenowskiego ). Ponieważ obrazy są rejestrowane w czasie rzeczywistym, mogą pokazywać strukturę i ruch narządów wewnętrznych ciała. Mogą również pokazywać krew przepływającą przez naczynia krwionośne. Obrazowanie ultrasonograficzne to nieinwazyjny test medyczny, który pomaga lekarzom diagnozować i leczyć schorzenia. USG szyi daje zdjęcia tarczycy i sąsiednich struktur szyi.

Co to jest tarczyca?

Tarczyca znajduje się z przodu szyi tuż nad kościami kołnierza i ma kształt motyla, z jednym płatem po obu stronach szyi połączonym wąskim pasmem tkanki. Jest to jeden z dziewięciu gruczołów dokrewnych zlokalizowanych w całym ciele, które wytwarzają i wysyłają hormony do krwioobiegu. Tarczyca wytwarza hormon tarczycy, który pomaga regulować różne funkcje organizmu, w tym szybkość bicia serca. Bardzo często w tarczycy rozwijają się niejednolite obszary lub guzki, które mogą, ale nie muszą być odczuwalne na powierzchni skóry. Około pięć do dziesięciu procent dorosłych będzie miało guzki w tarczycy, które lekarz może zidentyfikować na badaniu. Są to tak zwane wyczuwalne guzki. Ultradźwięki są bardzo wrażliwe i pokazują wiele guzków, których nie można wyczuć. W niektórych grupach wiekowych guzki są widoczne na ultradźwiękach nawet u 70 procent dorosłych. Zdecydowana większość z nich to łagodne obszary tkanki tarczycy, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Mniejsze z nich to prawdziwe guzy tarczycy i mogą wymagać dalszej diagnozy lub leczenia.

Jakie są typowe zastosowania tej procedury?

Zwykle stosuje się USG szyi:

  • aby ustalić, czy guzek szyi powstaje z tarczycy lub sąsiedniej struktury
  • aby przeanalizować wygląd guzków tarczycy i ustalić, czy są one bardziej powszechnymi łagodnymi guzkami lub czy guzek ma cechy, które wymagają biopsji. Jeśli wymagana jest biopsja, aspiracja cienkiej igły pod kontrolą ultradźwięków może pomóc poprawić dokładność biopsji.
  • szukać dodatkowych guzków u pacjentów z jednym lub większą liczbą guzków odczuwanych podczas badania fizykalnego
  • aby sprawdzić, czy guzek tarczycy znacznie urósł z czasem

Ponieważ ultradźwięki zapewniają obrazy w czasie rzeczywistym, lekarze mogą używać go do prowadzenia procedur, w tym biopsji igłowych. Biopsje wykorzystują igły do ​​pobierania próbek tkanek do testów laboratoryjnych. Ultradźwięki można również zastosować do wprowadzenia cewnika lub innego urządzenia drenażowego. Pomaga to zapewnić bezpieczne i dokładne umieszczenie.

 

Gdzie mogę wykonać badanie USG?

 

Badanie USG szyi można wykonać w każdej klinice, która jest do tego przystosowana, w miejscowości w której mieszkamy nie zależnie czy to duże miasta jak Warszawa, Szczecin czy mniejsze jak Sandomierz, Sanok.

By marcin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *